Opiekun M.Dworczak L.Pawlik I.Zarębska

22-26 LISTOPADA DNI HONOROWEGO KRWIODAWSTWA

Szkolne Koła PCK ZSP nr 1 w Sieradzu zaprasza zainteresowane osoby do udziału w najbliżej akcji honorowego krwiodawstwa, która planowana jest na 30 stycznia 2019 r. w Internacie ! ODDAJ KREW,OCAL ŻYCIE! czytaj więcej ...

 

22-26 LISTOPADA DNI HONOROWEGO KRWIODAWSTWA Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża to święto wszystkich Polskich Honorowych Dawców Krwi oraz czas wdzięczności i podziękowań. W trakcie listopadowych obchodów organizowane są uroczystości, w trakcie których najbardziej Zasłużonym Honorowym Krwiodawcom wręczane są odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, odznaki „Honorowy Dawca Krwi - Zasłużony dla Zdrowia Narodu” nadane przez Ministra Zdrowia oraz Wyróżnienia Polskiego Czerwonego Krzyża „Kryształowe Serce”. Z pewnością niejednokrotnie poruszyła nas akcja poszukiwania krwi dla osób ciężko chorych czy też ofiar wypadków. Wówczas niemal jedyną nadzieją jest ofiarność krwiodawców. W Polsce istnieją specjalne stacje krwiodawstwa czy też ambulansy na kółkach, w których pobiera się krew dla potencjalnych biorców. Ponadto, wiele zakładów pracy oraz szkół, w tym nasza placówka, cyklicznie goszczą w swych murach przedstawicieli Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i organizują akcje zbiórki krwi. Szkolne Koła PCK ZSP nr 1 w Sieradzu zaprasza zainteresowane osoby do udziału w najbliżej akcji honorowego krwiodawstwa, która planowana jest na 30 stycznia 2019 r. w Internacie ! ODDAJ KREW,OCAL ŻYCIE!
21.XI - UŚMIECH TO TAKA KRZYWA, KTÓRA WSZYSTKO PROSTUJE :-) Dużo słońca i radości każdego dnia z okazji międzynarodowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień życzą wszystkim członkowie SK PCK.
W dniu 18 kwietnia 2018 roku uczniowie naszej szkoły kolejny raz honorowo oddali krew. Zbiorka tradycyjnie odbyła się na terenie internatu. Op. L. Pawlik i A. Adamczewska ALBUM
https://www.facebook.com/events/413235635793360/ Dnia 19 lutego 2018 r. (poniedziałek) w godzinach 9.00-12.00 na terenie Internatu odbyła się zbiórka krwi. ALBUM
28 XI 2017 - SPOTKANIE Z PANIĄ DIETETYK
22-26 XI - Dni Honorowego Krwiodawstwa
14 XI 2017 - Dzień Cukrzycy
25 X 2017 - Dzień Kundelka

19 X 2017  HONOROWE KRWIODAWSTWO
W dniu 19 października 2017 r. (czwartek) w godz. 9.00-12.00 na terenie internatu przy ZSP nr 1 odbędzie się ZBIÓRKA KRWI.
Zapraszamy pełnoletnie osoby do udziału w akcji.ALBUM

16 X 2017 Prelekcja RCKi K z Łodzi

.....................................................................................

Czytaj- WIZYTA W SIERADZKIM ZAKŁADZIE KARNYM

Czytaj - ŻYJ ZDROWO

W roku 2017 Światowy Dzień Uśmiechu przypada
 na 
6 października (piątek)

 

Radosne święto obchodzone w pierwszy piątek października od 1999 roku. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora. W ciągu ostatnich kilku dekad rozwinęła się nawet nowa dziedzina badań nad tym zjawiskiem, zwana gelotologią. Dzięki niej potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że nawet zmuszanie się do uśmiechu może poprawić nastrój. Pod względem stopnia aktywacji mózgu uśmiech jest porównywalny z efektem zjedzenia kilkuset czekolad. Istnieje aż 19 rodzajów uśmiechu, które angażują od 5 do 53 mięśni twarzy. Częstotliwość uśmiechu zmienia się z wiekiem – podczas gdy dzieci szczerzą zęby (lub dziąsła – w przypadku tych najmłodszych) nawet kilkaset razy dziennie, u dorosłych liczba ta spada nawet 10-krotnie. Jeśli więc chcemy podnieść tę niezadowalającą średnią, wystarczy spojrzeć na swoje pociechy lub częściej przebywać w towarzystwie osób uśmiechniętych – szwedzcy naukowcy dowiedli, że śmiech jest po prostu zaraźliwy.

W naszym regionie od 01 lipca 2012 roku działa Fundacja „Dr Clown” Oddział Sieradz. Oddział powstał z myślą o najmłodszych pacjentach Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu i jest jedyną taką Fundacją działającą na terenie miasta Sieradza. Zainspirowani słowami J. Korczaka „Kiedy się śmieje dziecko, śmieje się cały świat” wolontariusze próbują wnieść odrobinę radości na szpitalne korytarze. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o działalności tejże organizacji bądź interesuje Was praca w roli wolontariusza, możecie umówić się na spotkanie z pełnomocnikiem fundacji panią Katarzyną Kwapiszewską:  Wojewódzki Szpital w Sieradzu (Dyżurka przy poradniach - I piętro)

Dyżur: (środa) godz. 11.00-12.00 i 19.00 - 20.00

(po wcześniejszym kontakcie telefonicznym - tel.: 662 153 682)

 

 Podsumowanie

SPRAWOZDANIE  Z DZIAŁALNOŚCI                                                                         

SZKOLNEGO KOŁA PCK  PRZY ZSP NR 1 W SIERADZU

w roku szkolnym 2016/2017

 

Szkolne Koło PCK przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu liczyło                      w roku szkolnym 2016/2017 20 stałych członków. Jednak w jego działalność angażowali się także inni uczniowie naszej szkoły oraz wychowankowie internatu przy ZSP nr 1 w Sieradzu.

            W miesiącu październiku przystąpiliśmy do kilkumiesięcznego Ogólnopolskiego Konkursu dla szkół, pod nazwą Szkolny klub wolontariatu zorganizowanego przez Studium Prawa Europejskiego. Celem konkursu było rozwijanie wśród młodzieży postawy zaangażowania na rzecz potrzebujących pomocy, otwartości i wrażliwości na potrzeby innych, kształtowanie postaw altruistycznych, dostarczanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu.

Zadania konkursowe były bardzo wymagające, zarówno dla opiekunów SK PCK jak
i realizującej je młodzieży. Zmierzyliśmy się z trudnościami logistycznymi, nawiązaliśmy wiele nowych kontaktów w środowisku lokalnym jak również zadbaliśmy o to, aby w sposób godny reprezentować naszą szkołę nie tylko w najbliższej okolicy, ale także na forum kraju. Zdawaliśmy sobie sprawę z odpowiedzialności jaka na nas ciąży i nie zawiedliśmy, ponieważ za wykonanie poszczególnych zadań przyznawano nam za każdym razem maksymalną liczbę punktów. Realizacja działań dostarczyła nam dużo satysfakcji. Całe przedsięwzięcie nie byłoby możliwe gdyby nie współpraca i pomoc ze strony Pana Dyrektora, Pana Kierownika Internatu, wychowawców klas, wychowawców internatu, innych organizacji i pracowników szkoły oraz naszych kolegów i koleżanek. Wszystkim  bardzo dziękujemy!

 W ramach konkursu zostały podjęte następujące działania:

ü  Przystąpiliśmy do XIV edycji Turnieju Szkół i Uczelni Wyższych w Honorowym Krwiodawstwie Polskiego Czerwonego Krzyża pod hasłem „Młoda Krew Ratuje Życie”. Oddając krew, wnieśliśmy istotny wkład w poprawę zaopatrzenia polskich „banków krwi” oraz przyczyniliśmy się do podniesienia bezpieczeństwa zdrowia i życia naszych rodaków.

ü  Dnia 3 listopada 2016 roku odbyła się w ZSP nr 1 w Sieradzu  prelekcja pt. „TWOJA KREW RATUJE ŻYCIE”. W murach szkoły gościliśmy przedstawicielkę Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi, która w bardzo ciekawy sposób przybliżyła nam cele oraz zalety honorowego krwiodawstwa. Wykład obejmował tematy takie jak: krew i jej rola w organizmie; rola krwi dla życia ludzkiego; ile potrzeba krwi, by ocalić życie; komu może być potrzebna krew; kto może być honorowym krwiodawcą; jak się przygotować do oddawania krwi; jak zachować się po oddaniu krwi; bezpieczeństwo oddawania krwi. Podczas prelekcji na temat oddawania krwi i bycia honorowym dawcą mogliśmy przekonać się, że krew jest bezcennym i niezastąpionym lekiem, którego jedyne źródło stanowi organizm człowieka. Każdy zdrowy człowiek może zostać bohaterem oddając cząstkę siebie, a poprzez to ratować zdrowie i życie innych.

ü  Akcja honorowego krwiodawstwa na terenie internatu przy ZSP nr 1 w Sieradzu odbyła się 7 listopada 2016 roku oraz 14 lutego 2017 roku. Akcja została przeprowadzona przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa
i Krwiolecznictwa w Łodzi. Była to doskonała okazja, abyśmy dołączyli do grona ludzi dobrej woli, ratujących zdrowie i życie osób poszkodowanych w wypadkach jak i ciężko chorych.

ü  Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza obchodzonego 5 grudnia odbyła się pogadanka na temat roli wolontariatu i chęci pomagania. Mieliśmy okazję wykazać się znajomością tematyki w zakresie ubóstwa, empatii, postaw altruistycznych, mogliśmy podzielić się z rówieśnikami swoimi spostrzeżeniami, uwagami, doświadczeniami w tej dziedzinie. Pogadankę uzupełniły zajęcia warsztatowe przeprowadzone przez panią A. Adamczewską i panią L. Pawlik. Pracowaliśmy  w  grupach i sporządziliśmy mapy skojarzeń na temat: cech dobrego wolontariusza, wolontariatu oraz zalet/wad bycia wolontariuszem. Bardzo chętnie tworzyliśmy wspólnie plakaty.

 

ü  Dnia 6 grudnia 2016 roku udaliśmy się wizytą do hospicjum, gdzie przystrajaliśmy hol oraz świetlicę placówki. Ubierając choinki i wykonując inne czynności dekoracyjne  wykazaliśmy się niezwykłą wrażliwością i świadomością powagi miejsca. Wnieśliśmy młodzieńczą radość tam, gdzie każda chwila jest bezcenna. Wyniki naszej pracy oraz zaangażowanie zostały docenione w szczególny sposób przez personel oddziału. Zostaliśmy zaproszeni do dalszej współpracy.

ü  Kolejną akcją, w której wzięliśmy czynny udział były przygotowania do uroczystej kolacji wigilijnej zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Sieradzu. Jak co roku stowarzyszenie zaprosiło
na bożonarodzeniowe spotkanie swych współpracowników, działaczy społecznych, władze miasta oraz małych podopiecznych ze środowiskowych ognisk wychowawczych. Uroczystość odbyła się dnia 9 grudnia 2016 roku. Jest to niezwykle ważne wydarzenie dla społeczności stowarzyszenia a w szczególności dla dzieci, które przygotowują na tę okazję artystyczne programy jasełkowe. Swą pracą oraz zaangażowaniem mogliśmy przyczynić się więc do obchodów magicznego wydarzenia.

ü  W styczniu 2017 roku wzięliśmy udział w  pogadance  na temat: „Dlaczego warto wspierać Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?”. Analizowaliśmy nie tylko dobre strony ale i wady udziału w tym popularnym przedsięwzięciem.

ü  W internacie przygotowaliśmy cykliczne gazetki ścienne o następującej tematyce:

 • 4 lutego – Światowy Dzień Walki z Rakiem, 
 • 8 maja – Światowy Dzień Czerwonego Krzyża,
 • 31 maja –Światowy Dzień bez Papierosa,
 • listopad - Dni Honorowego Krwiodawstwa obchodzonych między 22 a 26 listopada.

ü  W maju przystąpiliśmy do konkursu plastycznego „Pomocna dłoń”. Wykonane przez koleżanki z kl. 1 Ta2 plakaty zostały wyeksponowane na holu szkoły. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem.

ü  W marcu w imieniu wychowawców Internatu oraz opiekunów Szkolnego Koła PCK zaprosiliśmy uczniów naszej szkoły i wychowanków Internatu przy ZSP nr 1
w Sieradzu do włączenia się do akcji zbiórki kredek, malowanek, książeczek do czytania na rzecz chorych dzieci - pacjentów szpitala. Akcja powadzona była we współpracy z Oddziałem Pediatrii Szpitala Wojewódzkiego im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu. Uczniowie naszej szkoły chętnie przyłączyli się do akcji, ofiarując małym pacjentom odrobinę radości i wsparcia.  

ü  W marcu  został zorganizowany konkurs literacki „Pomaganie jest fajne!”.  Pięknym tekstem propagującym ideę postaw altruistycznych w społeczeństwie  popisał się nasz kolega z kl. 1 Tis, A. Stężalski.

 

30 marca 2017 roku, dzięki naszej wytężonej pracy i intensywnym działaniom nasza szkoła otrzymała Certyfikat „Szkolny klub wolontariatu”. Cały konkurs trwał 6 miesięcy i wpisał się w Rok Wolontariatu.

 

Wolontariusze SK PCK:

Kl. 3 Te,

Wychowankowie Internatu

 

 

Opiekunowie SK PCK:

Lidia Pawlik,

Aleksandra Adamczewska

 

 

 

 

Mikołajkowa wizyta w  hospicjum oraz TPD

W miesiącach listopadzie oraz grudniu odbyły się cykliczne pogadanki na temat roli wolontariatu i chęci pomagania. W zajęciach wzięła udział młodzież ze Szkolnego Koła PCK                  z kl. 3 Te. Uczniowie mieli okazję wykazać się znajomością tematyki
w zakresie ubóstwa, empatii, postaw altruistycznych, mogli podzielić się z rówieśnikami swoimi spostrzeżeniami, uwagami, doświadczeniami w tej dziedzinie. Zwieńczeniem pogadanek były dwa wydarzenia: wizyta w siedzibie Stowarzyszenia Opieki Hospicyjnej Ziemi Sieradzkiej oraz siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

 

Wizyta w hospicjum miała miejsce dnia 6 grudnia 2016 roku. Nasi wolontariusze przystrajali hol oraz świetlicę placówki. Ubierając choinki i wykonując inne czynności dekoracyjne młodzież wykazała się niezwykłą wrażliwością i świadomością powagi miejsca. Wnieśli młodzieńczą radość tam, gdzie każda chwila jest bezcenna nie narzucając jednocześnie swej obecności. Wyniki ich pracy oraz zaangażowanie zostały docenione w szczególny sposób przez personel oddziału. Wolontariusze zostali zaproszeni do dalszej współpracy.

Kolejną akcją, w której nasi wolontariusze z kl. 3 Te ( Szymon Derdak, Kacper Kujawiak, Patryk Kwiatkowski, Damian Leśniewski oraz  Sebastian Płachta) wzięli czynny udział były przygotowania do uroczystej kolacji wigilijnej zorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Sieradzu. Jak co roku stowarzyszenie zaprosiło na bożonarodzeniowe spotkanie swych współpracowników, działaczy społecznych, władze miasta oraz małych podopiecznych ze środowiskowych ognisk wychowawczych. Impreza odbyła się dnia 9 grudnia 2016 roku. Jest to niezwykle ważne wydarzenie dla społeczności stowarzyszenia a w szczególności dla dzieci, które przygotowują na tę okazję artystyczne programy jasełkowe. Wolontariusze SK PCK swą pracą oraz zaangażowaniem mogli przyczynić się więc do obchodów magicznego wydarzenia.

 

„Człowiek jest wielki nie przez to,

co posiada,

lecz przez to, kim jest;

nie przez to, co ma,

lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

 Św. Jan Paweł II

 

                 Praca, którą wykonuje się za darmo, z potrzeby serca, jest istotnie bezcenna. W celu wyrażenia uznania dla trudu wolontariuszy na całym świecie z inicjatywy ONZ obchodzony jest od 1986 roku Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To doskonała okazja, by uświadomić społeczeństwu wysiłek, jaki wkładają rozmaite organizacje pożytku publicznego w niesienie pomocy innym, zarówno na poziomie lokalnym, krajowym, jak i globalnym.

 

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza przypada na 5 grudnia.

               

                Podstawową cechą, która odróżnia wolontariusza od pracownika płatnego, jest motywacja, wolna od potrzeby zarabiania pieniędzy i innych życiowych konieczności. Wolontariusze, którzy kierują się wrażliwością i troską o człowieka, niosą bezinteresowną pomoc, służąc potrzebującym. Istnieją dziedziny, w których wolontariusz jest osobą niezastąpioną. Ma to miejsce wszędzie tam, gdzie praca jest niewymierna, opiera się na ofiarowaniu przyjaźni.
 

                Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariusza 22 listopada 2016 roku odbyła się pogadanka na temat roli wolontariatu i chęci pomagania. W zajęciach wzięła udział młodzież ze Szkolnego Koła PCK przy ZSP nr 1 w Sieradzu. Uczniowie klasy 3 Te mieli okazję wykazać się znajomością tematyki w zakresie ubóstwa, empatii, postaw altruistycznych, mogli podzielić się z rówieśnikami swoimi spostrzeżeniami, uwagami, doświadczeniami w tej dziedzinie. Pogadankę uzupełniły zajęcia warsztatowe przeprowadzone przez panią Aleksandrę Adamczewską. Młodzież pracowała w  grupach i sporządziła mapy skojarzeń na temat: cechy dobrego wolontariusza, wolontariat oraz zalety/wady bycia wolontariuszem. Uczniowie bardzo chętnie podjęli współpracę tworząc wspólnie plakaty.

Zajęcia zorganizowały opiekunki SK PCK pani Lidia Pawlik oraz pani Aleksandra Adamczewska.

 

******************

Dnia  7 listopada 2016 roku w Internacie przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Sieradzu odbyła się kolejna zbiórka krwi. Akcja została przeprowadzona przy współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. Do honorowego oddania krwi zarejestrowało się 28 uczniów naszej placówki z czego krew pobrano od 19 osób. Łącznie dawcy oddali 8060 ml krwi pełnej. Była to doskonała okazja, aby nasi wolontariusze dołączyli do grona ludzi dobrej woli, ratujących zdrowie i życie osób poszkodowanych w wypadkach jak i ciężko chorych nie tylko w naszym regionie ale i w całej Polsce.

Równocześnie z honorowym krwiodawstwem włączyliśmy się do pomocy dla chorego na  ziarnicę złośliwą Bartosza Brejnera, ucznia Publicznego Gimnazjum Gminnego w Sieradzu. Wielu spośród naszych wolontariuszy wyraziło chęć pomocy właśnie jemu podpisując deklarację i  oddając krew na jego rzecz.

Następna akcja honorowego krwiodawstwa w naszej szkole zaplanowana jest na 14 lutego 2017 roku.

 

TWOJA KREW RATUJE ŻYCIE

 Dnia 3 listopada 2016 roku w ramach działalności Szkolnego Koła PCK i promocji idei wolontariatu odbyła się w ZSP nr 1 w Sieradzu  prelekcja pt. „TWOJA KREW RATUJE ŻYCIE”.
W murach szkoły gościliśmy przedstawicielkę Regionalnego Centrum Krwiodawstwa
i Krwiolecznictwa w Łodzi, która w bardzo ciekawy sposób przybliżyła naszym uczniom cele oraz zalety honorowego krwiodawstwa.

Wykład  obejmował następujące tematy:

 • Krew i jej rola w organizmie
 • Rola krwi dla życia ludzkiego
 • Ile potrzeba krwi, by ocalić życie
 • Komu może być potrzebna krew
 • Kto może być honorowym krwiodawcą
 • Jak się przygotować do oddawania krwi
 • Jak zachować się po oddaniu krwi
 • Bezpieczeństwo oddawania krwi.

 

Uczestnicy prelekcji na temat oddawania krwi i bycia honorowym dawcą mogli  przekonać się, że krew jest bezcennym i niezastąpionym lekiem, którego jedyne źródło stanowi organizm człowieka. Każdy zdrowy człowiek może zostać bohaterem oddając cząstkę siebie a poprzez to ratując zdrowie
i życie innych.

Pierwsza w tym roku szkolnym akcja honorowego krwiodawstwa na terenie internatu przy
ZSP nr 1 w Sieradzu odbyła się 7 listopada 2016 roku a kolejna zaplanowana jest na 14 lutego 2017 roku.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W AKCJI I ZAPISÓW U OPIEKUNÓW SZKOLNEGO KOŁA PCK.

 

Światowy Dzień Krwiodawcy 2016

Co roku 14 czerwca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Wydarzenie to stanowi okazję do podziękowania honorowym krwiodawcom za ratujący życie dar i zwiększenia świadomości potrzeby regularnego oddawania krwi. Pacjenci zyskują w ten sposób dostęp do wysokiej jakości, bezpiecznej krwi i preparatów krwiopochodnych.

Transfuzje krwi i produkty krwiopochodne co roku ratują życie milionom ludzi. Pomagają pacjentom cierpiącym na choroby stanowiące zagrożenie dla życia, przedłużając je i zapewniając wyższą jego jakość. Krew odgrywa również istotną rolę w kontekście opieki i ochrony życia matek, dzieci jak również w czasie operacji ratunkowych związanych z wszelkiego rodzaju katastrofami.

Hasło przewodnie tegorocznej kampanii „Krew łączy nas wszystkich” skupiło się na podziękowaniu krwiodawcom i podkreśleniu aspektu „dzielenia się
i „więzów” łączących krwiodawców oraz pacjentów. Ponadto dla celów obchodów Światowego Dnia Krwiodawcy zaadaptowano hasło, „Dziel się życiem, oddaj krew„. Zwraca ono uwagę na funkcję, jaką pełni system dobrowolnego oddawania krwi – zachęca ludzi, aby wzajemnie troszczyli się o siebie.

Kampania przywołała historie konkretnych osób, którym uratowano życie dzięki krwi oddanej przez innych. Miała przez to zmotywować dotychczasowych krwiodawców do dalszego jej oddawania. Pozostałe zaś osoby, które nigdy nie oddawały krwi do tego, aby zostali krwiodawcami.

W ramach kampanii odbyły się wydarzenia upamiętniające krwiodawstwo, spotkania oraz konferencje naukowe. Opublikowano historie konkretnych osób
i artykuły. Ukazały się one w krajowych, regionalnych i międzynarodowych magazynach naukowych.

 

SPOTKANIE Z PANIĄ DIETETYK

Dnia 22 kwietnia 2016r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z Panią Dietetyk. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas: 2Te, 3Ti, 1Tim oraz 2Tim. Pani Dietetyk udzieliła bardzo istotnych dla naszego zdrowia wskazówek żywieniowych. Uczestnicy dowiedzieli się na przykład, że:

- należy pić od 1 do 2 litrów wody dziennie,

- odpowiedni sposób przyrządzania potraw to: grill, opiekanie na ruszcie, podgrzewanie w kuchence mikrofalowej czy gotowanie na parze,

- posiłki należy spożywać powoli i starannie przeżuwać,

- nie można pomijać pierwszego ani drugiego dania, deseru, obiadu ani kolacji, nie zamieniać kilku posiłków na jeden z wielu składników,

- posiłki powinny być spożywane regularnie (od 4 do 5 dziennie), bez dodatkowego dojadania pomiędzy nimi.

W trakcie prelekcji oraz po jej zakończeniu uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań. Otrzymali również zaproszenia na darmową konsultację obejmującą badanie składu ciała, w tym tkanki tłuszczowej, wody, masy ciała.

Dnia 12 kwietnia 2016 ANGELIKA NOWAK, uczennica klasy III Ta2,  wykazując się szeroką znajomością zagadnień związanych z honorowym oddawaniem krwi, wzieła udział w III edycji konkursu pt: "Wiedza o krwiodawstwie i krwiolecznictwie" zorganizowanym przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa  w Łodzi. Gratulujemy obszernej wiedzy na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa!

 

W dniu 08.04.2016 r. uczniowie kl II Te:  Szymon Derdak, Sebastian Gonera oraz Kacper Kujawiak ponownie uczestniczyli w zbiórce pieniędzy na rzecz chorych na stwardnienie rozsiane. Wraz z wolontariuszami z innych szkół udzielili wsparcia w projekcie Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego,którego celem jest zapewnienie chorym domowej rehabilitacji.

Udział w akcji w ramach wsparcia Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego Oddział w Sieradzu  (op. A. Adamczewska & L. Pawlik)

 

4 02 2016 - Światowy Dzień Walki z Rakiem 

10 01 2016 - WOŚP


ALBUM

 W dniu 11.12.2015 r. Sieradzcy wolontariusze ze szkół a min. ze szkoły  ZSP nr 1 w Sieradzu (Szymon Derdak kl. II Te, Jakub Krzemiński kl. II Te, Patryk Kruszyński kl. II Te, Kacper Kujawiak kl. II Te) oraz osoby, które wyraziły chęć wsparcia  charytatywnej akcji pojawili się w kilku sklepach na terenie Sieradza, przede wszystkim w sieci sklepów Sedal i Carrefour . Ochotnicy zbierali pieniądze poprzez pakowanie artykułów spożywczych. Pieniądze te w całości będą przeznaczone  na domową rehabilitacje dzieci chorych na  stwardnienie rozsiane . Ludzie bardzo często wyrażali chęć wsparcia naszej akcji dzięki czemu wspólnie będziemy mogli pomóc chorym dzieciom.

(autor artykułu:  Kacper Kujawiak)

ALBUM

Dnia 4-ego grudnia 2015 roku w naszej szkole odbyło się wręczenie Listów Gratulacyjnych uczniom, którzy zostali wpisani na listę Honorowych Dawców Krwi.

Listy, w imieniu Dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa
i Krwiolecznictwa, wręczył Pan Dyrektor Grzegorz Przytuła.

Pan Dyrektor serdecznie podziękował honorowym dawcom za chęć niesienia bezinteresownej pomocy innym ludziom. Pogratulował bohaterskiej postawy oraz podkreślił, iż Honorowi Dawcy pełnią szczególną rolę w społeczeństwie. Mająniecodzienny powód do satysfakcji, ponieważ oddając krew dla ratowania życia i zdrowia drugiego człowieka kierują się etyką, życzliwością i ludzkim sumieniem.

********************************************

22-26 listopada
Dni Honorowego Krwiodawstwa

W listopadzie obchodzimy Dni Honorowego Krwiodawstwa. Może to być dobry moment na podjęcie decyzji o dołączeniu
 do grona honorowych dawców krwi.

Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK obchodzimy co roku
 w listopadzie. W ich trakcie organizowane są spotkania, odbywają się różne uroczystości, wręczane są odznaczenia.

Krew - cenny lek
 Krew ma ogromne znaczenie w funkcjonowaniu naszego organizmu. O tym jak jest cenna przekonali się ci, którzy
 z powodu choroby czy wypadku stali się biorcami. Wyróżniamy grupy krwi: A, AB, B oraz O. W krwinkach znajduje się antygen RH dodatni lub ujemny. W żyłach dorosłego człowieka krąży około pięciu litrów krwi. Oddanie 450 ml nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia. Jest to całkowicie bezpieczna ilość,
 którą pobiera się jednorazowo od zdrowej osoby. Do tej pory nie udało się w żadnym laboratorium wyprodukować substancji zastępującej ten cenny lek. M.in. z tego powodu powinniśmy odwiedzać Regionalne Centrum Krwiodawstwa, punkt pobory krwi czy też wziąć udział w akcji krwiodawstwa organizowanej
 w naszej okolicy.

Kto może zostać dawcą?

Dawcą krwi może być osoba, która ukończyła 18 lat i jest zdrowa. Decyzję o oddaniu krwi podejmujemy sami. Wśród osób zgłaszających się do punktów poboru krwi są osoby,
 które nigdy dawcami nie zostaną. Przyczyn może być wiele. Dawcą nie może być m.in. nosiciel wirusa HIV czy osoba cierpiąca na choroby zakaźne. Lista przeciwwskazań jest dość długa. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. 

Żeby uniknąć pomyłek, przed każdym oddaniem krwi wypełniamy ankietę, szczerze odpowiadając na zawarte w niej pytania. Wywiad przeprowadza z nami również lekarz. Musimy pamiętać o tym, że chory potrzebuje naszej zdrowej krwi.
Dar z serca Tylko z serca ten cenny dar możemy ofiarować ciężko chorym i poszkodowanym w wypadkach. Jest to nie raz jedyny środek ratujący im życie. Ten życiodajny płyn jest jedyną tkanką, którą zdrowy człowiek może przekazać bez szkody dla własnego organizmu. Zaszczepmy w sobie wrażliwość na ból
 i cierpienie innych i okazujmy pomoc potrzebującym. Zapraszamy na stronę krwiodawców www.cennekrople.pl.tl

AKCJA TPD - ALBUM

Dnia 22 października 2015  trzydziestu uczniów naszej szkoły oddało krew w ramach akcji honorowego krwiadawstwa organizowanej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. 

 

 Zbiórka krwi cieszyła się dużym powodzeniem. Z niecierpliwości oczekujemy kolejnej akcji!

 

 Oto nasi honorowi krwiodawcy:

 

Król Tomasz, Posiewała Bartłomiej, Dorcz Przemysław, Sobieraj Jakub, Zajączkowski Mateusz, Stępień Bartłomiej, Burzała Rafał, Prusiński Artur, Tomczak Patryk, Kinel Tomasz, Skotarski Mateusz, Paszkiewicz Damian, Sanecki Mateusz, Chrzanowski Sebastian, Chrzanowski Bartłomiej, Orłowska Maria, Frątczak Błążej, Łukasiewicz Anna, Łukasiewicz Tomasz, Pędzik Sebastian, Pietrucha Paweł, Kikowska Weronika, Bartos Justyna, Błasik Paweł, Zdonek Michał, Jamroży Dawid, Pluta Bartosz, Krawczyk Marcin, Idzikowski Robert, Marliński Mateusz

 

******************

ODDAJ KREW - OCAL ŻYCIE...!

Dnia 22 października 2015 (czwartek) o godz 9:00 w Internacie przy ZSP nr 1 odbędzie akcja poboru krwi organizowana przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

 

 Zgłoszenia pełnoletnich uczniów naszej szkoły przyjmują Aleksandra Adamczewska i Lidia Pawlik

 

 Honorowi dawcy proszeni są o zjedzenie lekkiego posiłku i okazanie się dowodem osobistym!

 

*************************

NASZA PIERWSZA AKCJA!!!

WSPÓŁPRACA Z TOWARZYSTWEM PRZYJACIÓŁ  DZIECI

 W październiku realizujemy nasz plan niesienia pomocy potrzebującym dzieciom rozprowadzając nalepki wartościowe w ramach akcji Świąteczna Paczkaorganizowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Powiatowy w Sieradzu. Środki uzyskane ze sprzedaży nalepek zostaną przeznaczone na bożonarodzeniowe paczki spożywcze dla ubogich dzieci i ich rodzin.

 

*****************************

W oddziale Wojskowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa –
w warszawskim szpitalu przy ul. Szaserów - znany aktor filmowy Paweł Małaszyński oddał krew. Na zaproszenie Polskiego Czerwonego Krzyża znalazł trochę czasu wśród swoich licznych obowiązków na planach filmowych, aby podzielić się „cząstką siebie”.

Paweł Małaszyński i Polski Czerwony Krzyż  chcą wspólnie powiedzieć tym wszystkim, którzy jeszcze nie zdecydowali się oddać krew,
że naprawdę wystarczy ok.40 minut, a przede wszystkim chęć,
aby pomóc drugiemu człowiekowi.

Nie trzeba wiedzieć dla kogo oddaje się własną krew, ponieważ jest ona potrzebna na co dzień do tysięcy planowych i ratujących życie transfuzji. 

Sama świadomość, że my sami, ktoś z naszej rodziny, kolega czy znajomy w każdej chwili może potrzebować tego niezastąpionego leku, codziennie może natchnąć nas do tego drobnego gestu, jakim jest honorowe krwiodawstwo.
Paweł Małaszyński nie lubi igieł. Nie przeszkodziło mu to w podjęciu męskiej decyzji. Po oddaniu krwi powiedział: „Cieszę się, że mogłem pomóc”. Chętnie też zgodził się promować honorowe krwiodawstwo
z Polskim Czerwonym Krzyżem.

Kolejna, znana, lubiana osobowość medialna zechciała publicznie przypomnieć nam „maluczkim”, że powinniśmy ciągle myśleć o innych ludziach.

Dedykacja Pawła Małaszyńskiego dla wolontariuszy PCK: 

Zostańcie przy swoich namiętnościach i nigdy się nie zmieniajcie.
 Dla całego Ruchu HDK PCK. 
Paweł Małaszyński”

*****************************

10 przykazań
 dlaczego wolontariat jest fajny
J


Po pierwsze primo:
- nie trzeba nosić beretu, żeby czynić dobro

Po drugie primo:
- fajnie jest być serdecznym tam, gdzie nie ma serdeczności

Po trzecie primo:
- nie trzeba być super ważnym, żeby robić ważne rzeczy

Po czwarte primo:
- uczysz się życia, bo widzisz życie

Po piąte primo:
- poznajesz nowych ludzi, pozytywnie zakręconych wariatów, takich jak Ty
 

Po szóste primo:
- jest akcja, jest reakcja i jest integracja

Po siódme primo:
- satysfakcja gwarantowana albo w tył zwrot

Po ósme primo:
- jest jak w OSP, jak się pali to lecisz gasić
 

Po dziewiąte primo:
- więcej się uśmiechasz, bo inni się uśmiechają dzięki Tobie


I ostatnie już dziesiąte primo:
- trzeba spróbować, żeby zrozumieć dziewięć powyższych prim.

 

**************************************